NVMFS015N10MCLT1G
DigiKey Part Number
488-NVMFS015N10MCLT1GTR-ND - Tape & Reel (TR)
488-NVMFS015N10MCLT1GCT-ND - Cut Tape (CT)
488-NVMFS015N10MCLT1GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NVMFS015N10MCLT1G
Description
MOSFET N-CH 100V 10.5A/54A 5DFN
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 100 V 10.5A (Ta), 54A (Tc) 3W (Ta), 79W (Tc) Surface Mount 5-DFN (5x6) (8-SOFL)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NVMFS015N10MCLT1G Models
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
19 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1338 pF @ 50 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
3W (Ta), 79W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Grade
Automotive
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Mounting Type
Surface Mount
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Supplier Device Package
5-DFN (5x6) (8-SOFL)
Rds On (Max) @ Id, Vgs
12.2mOhm @ 14A, 10V
Package / Case
Vgs(th) (Max) @ Id
2.2V @ 282µA