NTTFS4C10NTWG
DigiKey Part Number
NTTFS4C10NTWGOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
NTTFS4C10NTWGOSCT-ND - Cut Tape (CT)
NTTFS4C10NTWGOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NTTFS4C10NTWG
Description
MOSFET N-CH 30V 8.2A/44A 8WDFN
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 30 V 8.2A (Ta), 44A (Tc) 790mW (Ta), 23.6W (Tc) Surface Mount 8-WDFN (3.3x3.3)
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.2V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
18.6 nC @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Obsolete
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
993 pF @ 15 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
790mW (Ta), 23.6W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
30 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
8-WDFN (3.3x3.3)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
7.4mOhm @ 30A, 10V