MMSZ3V3T1G
DigiKey Part Number
MMSZ3V3T1GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
MMSZ3V3T1GOSCT-ND - Cut Tape (CT)
MMSZ3V3T1GOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MMSZ3V3T1G
Description
DIODE ZENER 3.3V 500MW SOD123
Manufacturer Standard Lead Time
43 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 3.3 V 500 mW ±5% Surface Mount SOD-123
EDA/CAD Models
MMSZ3V3T1G Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 1 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Tolerance
±5%
Power - Max
500 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
95 Ohms