FSV15100V
DigiKey Part Number
FSV15100VTR-ND - Tape & Reel (TR)
FSV15100VCT-ND - Cut Tape (CT)
FSV15100VDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FSV15100V
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 15A TO2773
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 100 V 15A Surface Mount TO-277-3
EDA/CAD Models
FSV15100V Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
80 µA @ 100 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Current - Average Rectified (Io)
15A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
660 mV @ 15 A