FSV10100V
DigiKey Part Number
FSV10100VTR-ND - Tape & Reel (TR)
FSV10100VCT-ND - Cut Tape (CT)
FSV10100VDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FSV10100V
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 10A TO2773
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 100 V 10A Surface Mount TO-277-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FSV10100V Models
Category
Reverse Recovery Time (trr)
22.94 ns
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
60 µA @ 100 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Vr, F
796pF @ 4V, 1MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Supplier Device Package
TO-277-3
Current - Average Rectified (Io)
10A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
670 mV @ 10 A
Base Product Number
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)