FDB024N06 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Nexperia USA Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Nexperia USA Inc.
In Stock: 1,815
Datasheet
In Stock: 38
STMicroelectronics
In Stock: 968
N-Channel 60 V 120A (Tc) 395W (Tc) Surface Mount TO-263 (D2PAK)
TO-263
Brushless DC Motor Control | Datasheet Preview
FDB024N06
DigiKey Part Number
FDB024N06TR-ND - Tape & Reel (TR)
FDB024N06CT-ND - Cut Tape (CT)
FDB024N06DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FDB024N06
Description
MOSFET N-CH 60V 120A D2PAK
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
226 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
14885 pF @ 25 V
Part Status
Obsolete
Power Dissipation (Max)
395W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
60 V
Supplier Device Package
TO-263 (D2PAK)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
2.4mOhm @ 75A, 10V