FCD600N60Z
DigiKey Part Number
FCD600N60ZTR-ND - Tape & Reel (TR)
FCD600N60ZCT-ND - Cut Tape (CT)
FCD600N60ZDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FCD600N60Z
Description
MOSFET N-CH 600V 7.4A DPAK
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 600 V 7.4A (Tc) 89W (Tc) Surface Mount TO-252AA
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3.5V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
26 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1120 pF @ 25 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
89W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Supplier Device Package
TO-252AA
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
600mOhm @ 3.7A, 10V