SS-10GL2T
SS-10GL2T
SS-10GL2T
DigiKey Part Number
SW248-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SS-10GL2T
Description
SWITCH SNAP ACTION SPDT 10A 250V
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Switch SPDT Chassis Mount
EDA/CAD Models
SS-10GL2T Models
Category
Termination Style
Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Manufacturer
Omron Electronics Inc-EMC Div
Ingress Protection
IP40
Series
Operating Force
50gf
Packaging
Tray
Release Force
6.118gf
Part Status
Active
Operating Position
0.571" (14.5mm)
Circuit
SPDT
Differential Travel
0.040" (1.0mm)
Switch Function
On-Mom
Overtravel
0.040" (1.0mm)
Current Rating (Amps)
10A (AC)
Mechanical Life
10,000,000 Cycles
Voltage Rating - AC
250 V
Electrical Life
50,000 Cycles
Actuator Type
Lever, Roller
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C