MDT040A0X3-SRPHZ
DigiKey Part Number
555-MDT040A0X3-SRPHZTR-ND - Tape & Reel (TR)
555-MDT040A0X3-SRPHZCT-ND - Cut Tape (CT)
555-MDT040A0X3-SRPHZDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MDT040A0X3-SRPHZ
Description
DC DC CONVERTER 0.45-2V
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Non-Isolated PoL Module, Digital DC DC Converter 1 Output 0.45 ~ 2V 40A 4.5V - 14.4V Input
Category
Current - Output (Max)
40A
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Features
Remote On/Off, OCP, OTP, UVLO
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Part Status
Active
Efficiency
91.5%
Type
Non-Isolated PoL Module, Digital
Mounting Type
Surface Mount
Number of Outputs
1
Package / Case
19-SMD Module
Voltage - Input (Min)
4.5V
Size / Dimension
1.30" L x 0.53" W x 0.43" H (33.0mm x 13.5mm x 10.9mm)
Voltage - Input (Max)
14.4V