A98000-021
DigiKey Part Number
2262-A98000-021-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A98000-021
Description
CONN MICRO-D PLUG 21POS SLDR CUP
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
21 Position D-Type, Micro-D Plug, Male Pins Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
A98000-021 Models
Category
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Mfr
Termination
Solder Cup
Series
Primary Material
Metal
Packaging
Bulk
Shell Material, Finish
Aluminum, Nickel Plated
Part Status
Active
Contact Finish
Gold
Connector Style
Contact Finish Thickness
50.0µin (1.27µm)
Connector Type
Plug, Male Pins
Current Rating (Amps)
3A per Contact
Number of Positions
Contact Form
Stamped
Number of Rows
2
Dielectric Material
Thermoplastic
Mounting Type
Contact Material
Copper Alloy
Shell Size, Connector Layout
0.050 Pitch x 0.050 Row to Row
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C