A97002-015
DigiKey Part Number
2262-A97002-015-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A97002-015
Description
MICRO-D R/A BACKSHELL 15POS
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 Position One Piece Backshell Connector Silver 90° Shielded
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
A97002-015 Models
Category
Cable Type
Flat
Manufacturer
Omnetics
Cable Exit
90°
Series
Shielding
Shielded
Packaging
Bulk
Primary Material
Metal
Part Status
Active
Material
Aluminum Alloy
Accessory Type
One Piece Backshell
Plating
Electroless Nickel
Number of Positions
15
Features
Mating Screws 2-56
Compatible Shell Size
A
Color
Silver
Compatible D-Sub Size
15pos and HD26pos