OWR-0920T-16C
DigiKey Part Number
3949-OWR-0920T-16C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OWR-0920T-16C
Description
SPEAKR 16OHM 5MW TOP PORT 63.8DB
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16 Ohms Earphone Driver Speaker 5 mW 20 Hz ~ 20 kHz Top Round
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
OWR-0920T-16C Models
Category
Power - Rated
5 mW
Manufacturer
Ole Wolff Electronics Inc
Power - Max
10 mW
Packaging
Tray
Port Location
Top
Part Status
Active
Shape
Round
Technology
Magnetic
Material - Cone
Plastic
Type
Earphone Driver
Material - Magnet
Nd-Fe-B
Frequency Range
20 Hz ~ 20 kHz
Ingress Protection
IP64 - Dust Tight, Water Resistant
Frequency - Self Resonant
2.85kHz
Termination
Solder Pads
Impedance
16 Ohms
Size / Dimension
0.354" Dia (9.00mm)
Efficiency - dBA
63.80
Height - Seated (Max)
0.169" (4.30mm)
Efficiency - Testing
1mW/10mm
Operating Temperature
-25°C ~ 60°C