MCS3264R050FER
DigiKey Part Number
273-MCS3264R050FERTR-ND - Tape & Reel (TR)
273-MCS3264R050FERCT-ND - Cut Tape (CT)
273-MCS3264R050FERDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCS3264R050FER
Description
RES 0.05 OHM 1% 2W 2512
Detailed Description
50 mOhms ±1% 2W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) Current Sense, Flame Retardant Coating, Safety Metal Element
EDA/CAD Models
MCS3264R050FER Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Size / Dimension
0.252" L x 0.126" W (6.40mm x 3.20mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)