MCS1320R015FER
DigiKey Part Number
273-MCS1320R015FERTR-ND - Tape & Reel (TR)
273-MCS1320R015FERCT-ND - Cut Tape (CT)
273-MCS1320R015FERDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCS1320R015FER
Description
RES 0.015 OHM 1% 3/4W 0805
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 mOhms ±1% 0.75W, 3/4W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Current Sense, Flame Retardant Coating, Safety Metal Element
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MCS1320R015FER Models
Category
Features
Current Sense, Flame Retardant Coating, Safety
Mfr
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.083" L x 0.053" W (2.10mm x 1.35mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)