HVC1206T5005JET
DigiKey Part Number
273-HVC1206T5005JETTR-ND - Tape & Reel (TR)
273-HVC1206T5005JETCT-ND - Cut Tape (CT)
273-HVC1206T5005JETDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HVC1206T5005JET
Description
RES SMD 50M OHM 5% 1/4W 1206
Detailed Description
50 MOhms ±5% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) High Voltage Thick Film
EDA/CAD Models
HVC1206T5005JET Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.126" L x 0.059" W (3.20mm x 1.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)