SA1LAC-P07PFG2-6200 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
ODU
In Stock: 0
Datasheet
7 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp
SA1LAC-P07PFG2-6200
DigiKey Part Number
1907-SA1LAC-P07PFG2-6200-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SA1LAC-P07PFG2-6200
Description
STRAIGHT PLUG, STY SA, SER L, SZ
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Shell Finish
Chrome over Nickel
Mfr
Contact Finish - Mating
Gold
Series
Color
Silver
Packaging
Bulk
Ingress Protection
IP50 - Dust Protected
Part Status
Active
Features
Medical (IEC 60601 (2 MOOP/2 MOPP))
Connector Type
Shielding
Number of Positions
7
Current Rating (Amps)
7.5A
Shell Size - Insert
1
Voltage Rating
36V
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Cable Opening
0.197" ~ 0.244" (5.00mm ~ 6.20mm)
Termination
Crimp
Operating Temperature
-40°C ~ 120°C