972-037-01SR081 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
NorComp Inc.
In Stock: 96
Datasheet
972-037-01SR081
DigiKey Part Number
972-37SY-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
972-037-01SR081
Description
CONN BACKSHELL 37POS 180DEG YLW
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
37 Position Hinged Backshell Connector Yellow 180° Unshielded
Datasheet
EDA/CAD Models
972-037-01SR081 Models
Category
Cable Type
Round
Manufacturer
NorComp Inc.
Cable Exit
180°
Series
Shielding
Unshielded
Packaging
Bulk
Primary Material
Plastic
Part Status
Active
Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Accessory Type
Hinged Backshell
Hardware
Assembly Hardware, Strain Relief
Number of Positions
37
Features
Mating Screws 4-40
Compatible Shell Size
C
Color
Yellow
Compatible D-Sub Size
37pos and HD62pos