822B016-213R001
DigiKey Part Number
822B016-213R001-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
822B016-213R001
Description
CONN RCPT FMALE 16POS GOLD SLDR
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
822B016-213R001 Models
Category
Shell Material
Brass
Mfr
Shell Finish
Nickel
Series
Contact Finish - Mating
Gold
Packaging
Tray
Color
Silver
Part Status
Active
Ingress Protection
IP50 - Dust Protected
Connector Type
Shielding
Number of Positions
16
Current Rating (Amps)
6A
Mounting Type
Panel Mount, Through Hole
Voltage Rating
315V
Mounting Feature
Bulkhead - Front Side Nut
Operating Temperature
-40°C ~ 200°C