174-E50-113R141
174-E50-113R141
174-E50-113R141
DigiKey Part Number
174-150MEA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
174-E50-113R141
Description
CONN D-SUB PLUG 50POS R/A SOLDER
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
174-E50-113R141 Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Tray
Contact Finish Thickness
Flash
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Style
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Plug, Male Pins
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)
Number of Positions
Features
Grounding Indents, Mounting Brackets
Number of Rows
3
Color
White
Mounting Type
Contact Form
Machined
Shell Size, Connector Layout
5 (DD, D)
Dielectric Material
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-50°C ~ 100°C