174-E37-213R141
174-E37-213R141
174-E37-213R141
DigiKey Part Number
174-137FEA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
174-E37-213R141
Description
CONN D-SUB RCPT 37POS R/A SOLDER
Detailed Description
37 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
EDA/CAD Models
174-E37-213R141 Models
Current Rating (Amps)
5A
Connector Style
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Features
Mounting Brackets
Number of Rows
2
Shell Size, Connector Layout
4 (DC, C)
Contact Material
Brass
Operating Temperature
-50°C ~ 100°C