172-E50-201R031
DigiKey Part Number
7150FEA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
172-E50-201R031
Description
CONN D-SUB RCPT 50POS PNL MNT
Customer Reference
Detailed Description
50 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Termination
Solder Cup
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Yellow Chromate Plated
Packaging
Tray
Part Status
Obsolete
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Color
White
Mounting Type
Wire Gauge
20-26 AWG
Brass
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-50°C ~ 100°C