SS-10-15SP-LE
SS-10-15SP-LE
SS-10-15SP-LE
DigiKey Part Number
563-1078-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SS-10-15SP-LE
Description
SWITCH ROTARY DIP SP5T 0.1A 5V
Detailed Description
Dip Switch SP5T 5 Position Through Hole Rotary with Shaft Actuator 100mA 5VDC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SS-10-15SP-LE Models
Category
Contact Finish
Gold
Height Above Board
0.535" (13.59mm)
Packaging
Bulk
Pitch
0.100" (2.54mm), Full
Washable
Yes
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
Current Rating (Amps)
100mA
Body Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Voltage Rating
5VDC
Length
0.394" (10.00mm)