CS-4-13NTA
DigiKey Part Number
563-1035-2-ND - Tape & Reel (TR)
563-1035-1-ND - Cut Tape (CT)
563-1035-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CS-4-13NTA
Description
SWITCH ROTARY DIP SP3T 0.1A 16V
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Dip Switch SP3T 3 Position Surface Mount Rotary for Tool Actuator 100mA 16VDC
EDA/CAD Models
CS-4-13NTA Models
Category
Contact Finish
Gold
Manufacturer
Nidec Components
Height Above Board
0.091" (2.30mm)
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Termination Style
J Lead
Part Status
Active
Pitch
0.051" (1.30mm)
Circuit
SP3T
Washable
Yes
Number of Positions
3
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
Current Rating (Amps)
100mA
Body Material
Epoxy
Voltage Rating
16VDC
Length
0.197" (5.00mm)