UCM1C470MCL1GS
DigiKey Part Number
493-14529-2-ND - Tape & Reel (TR)
493-14529-1-ND - Cut Tape (CT)
493-14529-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UCM1C470MCL1GS
Description
CAP ALUM 47UF 20% 16V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
33 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UCM1C470MCL1GS Models
Ripple Current @ Low Frequency
80 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
160 mA @ 100 kHz
Impedance
1 Ohms
Capacitance
Size / Dimension
0.157" Dia (4.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.240" (6.10mm)
Voltage - Rated
16 V
Surface Mount Land Size
0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C