UCM1C331MCL1GS
DigiKey Part Number
493-14528-2-ND - Tape & Reel (TR)
493-14528-1-ND - Cut Tape (CT)
493-14528-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UCM1C331MCL1GS
Description
CAP ALUM 330UF 20% 16V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
38 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
330 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UCM1C331MCL1GS Models
Ripple Current @ Low Frequency
300 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
600 mA @ 100 kHz
Impedance
160 mOhms
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.311" (7.90mm)
Voltage - Rated
16 V
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C