UCM1C102MNL1GS
DigiKey Part Number
493-14526-2-ND - Tape & Reel (TR)
493-14526-1-ND - Cut Tape (CT)
493-14526-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UCM1C102MNL1GS
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 16V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UCM1C102MNL1GS Models
Category
Ratings
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
595 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ High Frequency
1.19 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
60 mOhms
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Voltage - Rated
16 V
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C