UCL1H221MNL1GS
DigiKey Part Number
493-17464-2-ND - Tape & Reel (TR)
493-17464-1-ND - Cut Tape (CT)
493-17464-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UCL1H221MNL1GS
Description
CAP ALUM 220UF 20% 50V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UCL1H221MNL1GS Models
Category
Ratings
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
450 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ High Frequency
900 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
120 mOhms
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.406" (10.30mm)
Voltage - Rated
50 V
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C