MS13603R3MS001
DigiKey Part Number
3372-MS13603R3MS001TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Coilmx
Manufacturer Product Number
MS13603R3MS001
Description
FIXED IND 3.3UH 16A 2.5 MOHM SMD
Customer Reference
Detailed Description
3.3 µH Shielded Inductor 16 A 2.5mOhm Max 2-SMD
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
2.5mOhm Max
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
2-SMD
Inductance
Supplier Device Package
2-SMD
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.537" L x 0.496" W (13.65mm x 12.60mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Current - Saturation (Isat)
22A