NHD-2.8R-CSXP-BREAKOUT
DigiKey Part Number
757-NHD-2.8R-CSXP-BREAKOUT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NHD-2.8R-CSXP-BREAKOUT
Description
2.8 IPS TFT W/RTP ARDUINO BREAKO
Detailed Description
Resistive Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color, IPS (In-Plane Switching) Parallel, SPI 2.8" (71.12mm) 320 x 240 (QVGA)
EDA/CAD Models
NHD-2.8R-CSXP-BREAKOUT Models
Category
Viewing Area
44.80mm W x 59.20mm H
Touchscreen
Resistive
Diagonal Screen Size
2.8" (71.12mm)