NFZ03SG162SN10D
DigiKey Part Number
490-18079-2-ND - Tape & Reel (TR)
490-18079-1-ND - Cut Tape (CT)
490-18079-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NFZ03SG162SN10D
Description
FERRITE BEAD 1.6 KOHM 0201 1LN
Customer Reference
Detailed Description
1.6 kOhms @ 900 MHz 1 Ferrite Bead 0201 (0603 Metric) 180mA 1.7Ohm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NFZ03SG162SN10D Models
Category
DC Resistance (DCR) (Max)
1.7Ohm
Manufacturer
Murata Electronics
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Height (Max)
0.013" (0.33mm)
Number of Lines
1
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Impedance @ Frequency
1.6 kOhms @ 900 MHz
Base Product Number
Current Rating (Max)
180mA