GRM155D71A225ME15D
DigiKey Part Number
490-10448-2-ND - Tape & Reel (TR)
490-10448-1-ND - Cut Tape (CT)
490-10448-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GRM155D71A225ME15D
Description
CAP CER 2.2UF 10V X7T 0402
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µF ±20% 10V Ceramic Capacitor X7T 0402 (1005 Metric)
EDA/CAD Models
GRM155D71A225ME15D Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)