GRJ21AR72E152KWJ1D
DigiKey Part Number
GRJ21AR72E152KWJ1D-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GRJ21AR72E152KWJ1D
Description
CAP CER 1500PF 250V X7R 0805
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1500 pF ±10% 250V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
GRJ21AR72E152KWJ1D Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Soft Termination
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.051" (1.30mm)