1248AS-H-4R7N=P3
DigiKey Part Number
490-10799-2-ND - Tape & Reel (TR)
490-10799-1-ND - Cut Tape (CT)
490-10799-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1248AS-H-4R7N=P3
Description
FIXED IND 4.7UH 5.3A 22.8 MOHM
Detailed Description
4.7 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 5.3 A 22.8mOhm Max 2-SMD
EDA/CAD Models
1248AS-H-4R7N=P3 Models
Category
Current - Saturation (Isat)
6.2A
DC Resistance (DCR)
22.8mOhm Max
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm)
Inductance
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)
Tolerance
±30%