0430300001-03-R0
DigiKey Part Number
0430300001-03-R0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0430300001-03-R0
Description
3" PRE-CRIMP A2040R RED
Customer Reference
Detailed Description
Red 20 AWG Jumper Lead Socket to Cable (Round) Tin 3.00" (76.20mm)
Category
Wire Gauge
20 AWG
Manufacturer
Molex
Contact Finish
Tin
Series
Color
Red
Packaging
Bulk
Contact Finish Thickness
40.0µin (1.02µm)
Part Status
Active
Number of Rows
1
Contact End
Socket to Cable (Round)
Number of Conductors
1
Length
3.00" (76.20mm)
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 409
Check for Additional Incoming Stock
Value Added Item
All prices are in SGD
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Color
3" PRE-CRIMP A2040A ORANGE
In-Stock: 0
3" PRE-CRIMP A2040B BLACK
In-Stock: 449
3" PRE-CRIMP A2040G GREEN
In-Stock: 678
3" PRE-CRIMP A2040L BLUE
In-Stock: 0
3" PRE-CRIMP A2040N BROWN
Alternate Length
2" PRE-CRIMP A2040R RED
4" PRE-CRIMP A2040R RED
In-Stock: 10
5" PRE-CRIMP A2040R RED
6" PRE-CRIMP A2040R RED
In-Stock: 350
8" PRE-CRIMP A2040R RED