HFCG-2000+
DigiKey Part Number
3157-HFCG-2000+TR-ND - Tape & Reel (TR)
3157-HFCG-2000+CT-ND - Cut Tape (CT)
3157-HFCG-2000+DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HFCG-2000+
Description
CER FILTER 1.93GHZ HIGH PASS
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.93GHz (Cutoff) Frequency High Pass RF Filter (Radio Frequency) Bandwidth 1.8dB 0805 (2012 Metric), 6 PC Pad
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HFCG-2000+ Models
Category
Insertion Loss
1.8dB
Manufacturer
Mini-Circuits
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0805 (2012 Metric), 6 PC Pad
Part Status
Active
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Frequency
1.93GHz (Cutoff)
Height (Max)
0.046" (1.18mm)