PIC32MM0128GPM028-I/SS
DigiKey Part Number
PIC32MM0128GPM028-I/SS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC32MM0128GPM028-I/SS
Description
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 28SSOP
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
MIPS32® microAptiv™ PIC® 32MM Microcontroller IC 32-Bit 25MHz 128KB (128K x 8) FLASH 28-SSOP
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PIC32MM0128GPM028-I/SS Models
RAM Size
16K x 8
Packaging
Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2V ~ 3.6V
Data Converters
A/D 12x10/12b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
25MHz
Supplier Device Package
28-SSOP
Connectivity
Brown-out Detect/Reset, DMA, HLVD, I2S, POR, PWM, WDT
Package / Case
28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)