PIC24FJ64GP202T-I/SS
DigiKey Part Number
150-PIC24FJ64GP202T-I/SSTR-ND - Tape & Reel (TR)
150-PIC24FJ64GP202T-I/SSCT-ND - Cut Tape (CT)
150-PIC24FJ64GP202T-I/SSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC24FJ64GP202T-I/SS
Description
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 28SSOP
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® 24F Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 64KB (22K x 24) FLASH 28-SSOP
RAM Size
8K x 8
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2V ~ 3.6V
Data Converters
A/D 10x12b SAR
Oscillator Type
External, Internal
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type
Surface Mount
Speed
32MHz
Supplier Device Package
28-SSOP
Package / Case
28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)