PIC16F688-I/ML
DigiKey Part Number
PIC16F688-I/ML-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC16F688-I/ML
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 16QFN
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 7KB (4K x 14) FLASH 16-QFN (4x4)
EDA/CAD Models
PIC16F688-I/ML Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Program Memory Size
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2V ~ 5.5V
DigiKey Programmable
Not Verified
Data Converters
A/D 8x10b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
20MHz