PIC16F639T-I/SS is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Microchip Technology
In Stock: 201
Datasheet
PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 3.5KB (2K x 14) FLASH 20-SSOP
PIC16F639T-I/SS
DigiKey Part Number
PIC16F639T-I/SS-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC16F639T-I/SS
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 20SSOP
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
PIC16F639T-I/SS Models
RAM Size
128 x 8
Packaging
Tape & Reel (TR)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2V ~ 3.6V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Core Processor
PIC
Mounting Type
Surface Mount
Core Size
8-Bit
Supplier Device Package
20-SSOP
Speed
20MHz
Package / Case
20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)