PIC16F18854-I/SP
cms-digikey-product-number
PIC16F18854-I/SP-ND
cms-manufacturer
cms-manufacturer-product-number
PIC16F18854-I/SP
cms-description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28SPDIP
cms-standard-lead-time
6 Weeks
cms-customer-reference
cms-detailed-description
PIC PIC® XLP™ 16F, Functional Safety (FuSa) Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 7KB (4K x 14) FLASH 28-SPDIP
Datasheet
 Datasheet
cms-product-attributes
cms-filter-similar-products
cms-category
Packaging
Tube
RAM Size
512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.3V ~ 5.5V
Data Converters
A/D 24x10b; D/A 1x5b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
32MHz
Mounting Type
Through Hole
Supplier Device Package
28-SPDIP
Package / Case
28-DIP (0.300", 7.62mm)