PIC16F1788T-I/ML
DigiKey Part Number
PIC16F1788T-I/MLTR-ND - Tape & Reel (TR)
PIC16F1788T-I/MLCT-ND - Cut Tape (CT)
PIC16F1788T-I/MLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC16F1788T-I/ML
Description
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 28QFN
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 28KB (16K x 14) FLASH 28-QFN (6x6)
EDA/CAD Models
PIC16F1788T-I/ML Models
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
RAM Size
2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.3V ~ 5.5V
DigiKey Programmable
Not Verified
Data Converters
A/D 11x12b; D/A 1x8b, 3x5b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
32MHz