PIC16F1784-I/MV
DigiKey Part Number
PIC16F1784-I/MV-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC16F1784-I/MV
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 40UQFN
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 7KB (4K x 14) FLASH 40-UQFN (5x5)
EDA/CAD Models
PIC16F1784-I/MV Models
Packaging
Tube
RAM Size
512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.3V ~ 5.5V
DigiKey Programmable
Not Verified
Data Converters
A/D 14x12b; D/A 1x8b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
32MHz