PIC16F1783-I/ML
DigiKey Part Number
PIC16F1783-I/ML-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC16F1783-I/ML
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28QFN
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 7KB (4K x 14) FLASH 28-QFN (6x6)
EDA/CAD Models
PIC16F1783-I/ML Models
Packaging
Tube
RAM Size
512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.3V ~ 5.5V
DigiKey Programmable
Not Verified
Data Converters
A/D 11x12b; D/A 1x8b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
32MHz