PIC16F1718T-I/ML | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | PIC16F1718T-I/ML |
Description | IC MCU 8BIT 28KB FLASH 28QFN |
Manufacturer Standard Lead Time | 4 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 28KB (16K x 14) FLASH 28-QFN (6x6) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | PIC16F1718T-I/ML Models |
Category | Program Memory Size |
Mfr | Program Memory Type FLASH |
Series | RAM Size 2K x 8 |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.3V ~ 5.5V |
Part Status Active | Data Converters A/D 17x10b; D/A 1x5b, 1x8b |
DigiKey Programmable Not Verified | Oscillator Type Internal |
Core Processor PIC | Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA) |
Core Size 8-Bit | Mounting Type Surface Mount |
Speed 32MHz | Supplier Device Package 28-QFN (6x6) |