PIC16F1707-I/SO
DigiKey Part Number
PIC16F1707-I/SO-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC16F1707-I/SO
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 20SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 3.5KB (2K x 14) FLASH 20-SOIC
EDA/CAD Models
PIC16F1707-I/SO Models
RAM Size
256 x 8
Packaging
Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.3V ~ 5.5V
Data Converters
A/D 8x10b
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
32MHz
Supplier Device Package
20-SOIC
Connectivity
I2C, LINbus, SPI
Package / Case
20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)