MSC060SMB120B4N
DigiKey Part Number
150-MSC060SMB120B4N-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MSC060SMB120B4N
Description
MOSFET SIC 1200 V 60 MOHM TO-247
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 1200 V 38A (Tc) 192W (Tc) Through Hole TO-247-4
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
80mOhm @ 8A, 18V
Mfr
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 1mA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
45 nC @ 18 V
Packaging
Tube
Vgs (Max)
+21V, -10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1143 pF @ 1000 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
192W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Drain to Source Voltage (Vdss)
1200 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-247-4
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
15V, 18V