MIC2920A-12WS-TR
DigiKey Part Number
MIC2920A-12WS-TR-ND - Tape & Reel (TR)
MIC2920A-12WS-CT-ND - Cut Tape (CT)
MIC2920A-12WS-DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MIC2920A-12WS-TR
Description
IC REG LIN 12V 400MA SOT-223-3
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 400mA SOT-223-3
EDA/CAD Models
MIC2920A-12WS-TR Models
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
300 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Supply (Max)
12 mA
Protection Features
Load Dump, Over Current, Reverse Polarity
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Output Type
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
TO-261-4, TO-261AA
Voltage - Input (Max)
26V
Supplier Device Package
SOT-223-3
Voltage - Output (Min/Fixed)
12V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
0.75V @ 400mA