MIC29151-12WT
DigiKey Part Number
576-2208-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MIC29151-12WT
Description
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-5
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.5A TO-220-5
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MIC29151-12WT Models
Category
Voltage Dropout (Max)
0.6V @ 1.5A
Mfr
Current - Output
Packaging
Tube
Control Features
Enable
Part Status
Active
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Transient Voltage
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Output Type
Mounting Type
Through Hole
Number of Regulators
1
Package / Case
TO-220-5
Voltage - Input (Max)
26V
Supplier Device Package
TO-220-5
Voltage - Output (Min/Fixed)
12V