MCP4261-103E/SL
DigiKey Part Number
MCP4261-103E/SL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCP4261-103E/SL
Description
IC DIG POT 10K 14-SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Digital Potentiometer 10k Ohm 2 Circuit 257 Taps SPI Interface 14-SOIC
EDA/CAD Models
MCP4261-103E/SL Models
Category
Interface
SPI
Manufacturer
Microchip Technology
Memory Type
Non-Volatile
Series
Voltage - Supply
1.8V ~ 5.5V
Packaging
Tube
Tolerance
±20%
Part Status
Active
Temperature Coefficient (Typ)
150ppm/°C
DigiKey Programmable
Not Verified
Mounting Type
Surface Mount
Taper
Linear
Supplier Device Package
14-SOIC
Configuration
Potentiometer
Package / Case
14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Number of Circuits
2
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C