MCP4161T-502E/SN
DigiKey Part Number
MCP4161T-502E/SNTR-ND - Tape & Reel (TR)
MCP4161T-502E/SNCT-ND - Cut Tape (CT)
MCP4161T-502E/SNDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCP4161T-502E/SN
Description
IC DIG POT 5K 8-SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Digital Potentiometer 5k Ohm 1 Circuit 257 Taps SPI Interface 8-SOIC
EDA/CAD Models
MCP4161T-502E/SN Models
Voltage - Supply
1.8V ~ 5.5V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Tolerance
±20%
Temperature Coefficient (Typ)
150ppm/°C
Mounting Type
Surface Mount
Supplier Device Package
8-SOIC
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C